Грахово (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грахово
Grahovo
Грахово is located in Slovenia
Грахово
Грахово
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′10.7″N 14°25′21.2″E / 45.769639° СГШ; 14.422556° ИГД / 45.769639; 14.422556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна7,03 км2 (2,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000569600000569,6 м
Население (2020)
 • Вкупно508
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1384

Грахово (словенечки: Grahovo) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.