Бечаје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бечаје
Bečaje
Skyline of Бечаје
Бечаје is located in Slovenia
Бечаје
Бечаје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′0.6″N 14°27′22.1″E / 45.833500° СГШ; 14.456139° ИГД / 45.833500; 14.456139
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,28 км2 (0,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000641200000641,2 м
Население (2020)
 • Вкупно34
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Бечаје (словенечки: Bečaje) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.