Прејди на содржината

Кожљек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кожљек
Kožljek
Поглед на Кожљек
Кожљек is located in Slovenia
Кожљек
Кожљек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′43.3″N 14°22′48.7″E / 45.845361° СГШ; 14.380194° ИГД / 45.845361; 14.380194
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна6,15 км2 (2,37 ми2)
Надм. вис.&10000000000000788200000788,2 м
Население (2020)
 • Вкупно67
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1382

Кожљек (словенечки: Kožljek) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.