Прејди на содржината

Зибовник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зибовник
Zibovnik
Поглед на Зибовник
Зибовник is located in Slovenia
Зибовник
Зибовник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′58.3″N 14°24′9.6″E / 45.849528° СГШ; 14.402667° ИГД / 45.849528; 14.402667
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,8 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000790399999790,4 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Зибовник (словенечки: Zibovnik) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.