Беч (Церкница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беч
Beč
Поглед на Беч
Беч is located in Slovenia
Беч
Беч
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′24.5″N 14°24′56.7″E / 45.856806° СГШ; 14.415750° ИГД / 45.856806; 14.415750
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна0,36 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000807200000807,2 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина28/км2 (72/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1380

Беч (словенечки: Beč) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.