Општина Бистрица на Сутла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Бистрица на Сутла
Občina Bistrica ob Sotli
општина
Грб на Општина Бистрица на Сутла
Местоположба на Општина Бистрица на Сутла во Словенија
Местоположба на Општина Бистрица на Сутла во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБистрица на Сутла
Управа
 • ГрадоначалникФрањо Дебелак
Површина
 • Вкупна31,1 км2 (12,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно1.336
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Бистрица на Сутла (словенечки: Občina Bistrica ob Sotli) — општина во источна Словенија. Седиште на општината е населбата Бистрица на Сутла. Денес е дел од Посавскиот статистички регион. Од 1999 година е независна општина; претходно била дел од Општина Подчетртек.

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Бистрица на Сутла, општината ги опфаќа и следните населени места:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]