Чрешњевец на Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чрешњевец на Бистрица
Črešnjevec ob Bistrici
Чрешњевец на Бистрица is located in Slovenia
Чрешњевец на Бистрица
Чрешњевец на Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′9.6″N 15°37′53.5″E / 46.052667° СГШ; 15.631528° ИГД / 46.052667; 15.631528
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна1,44 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000259100000259,1 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3256

Чрешњевец на Бистрица (словенечки: Črešnjevec ob Bistrici) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.