Поље на Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поље на Бистрица
Polje pri Bistrici
Поље на Бистрица is located in Slovenia
Поље на Бистрица
Поље на Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′0.2″N 15°34′34.6″E / 46.066722° СГШ; 15.576278° ИГД / 46.066722; 15.576278
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна1,91 км2 (0,74 ми2)
Надм. вис.&10000000000000179000000179 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3256

Поље на Бистрица (словенечки: Polje pri Bistrici) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.