Плес (Бистрица на Сутла)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плес
Ples
Плес is located in Slovenia
Плес
Плес
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′30″N 15°39′3″E / 46.07500° СГШ; 15.65083° ИГД / 46.07500; 15.65083
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна1,32 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239199999239,2 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина58/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3256

Плес (словенечки: Ples) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.