Декманца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Декманца
Dekmanca
Декманца is located in Slovenia
Декманца
Декманца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°4′50.4″N 15°37′47.3″E / 46.080667° СГШ; 15.629806° ИГД / 46.080667; 15.629806
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна2,59 км2 (1,00 ми2)
Надм. вис.&10000000000001997000000199,7 м
Население (2020)
 • Вкупно109
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.3256

Декманца (словенечки: Dekmanca) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.