Храстје на Бистрица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Храстје на Бистрица
Hrastje ob Bistrici
Храстје на Бистрица is located in Slovenia
Храстје на Бистрица
Храстје на Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′45.6″N 15°38′52.6″E / 46.062667° СГШ; 15.647944° ИГД / 46.062667; 15.647944
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаБистрица на Сутла
Површина
 • Вкупна2,37 км2 (0,92 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно148
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1

Храстје на Бистрица (словенечки: Hrastje ob Bistrici) — населба во Општина Бистрица на Сутла во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.