Прејди на содржината

Општина Жири

Координати: 46°03′N 14°06′E / 46.050° СГШ; 14.100° ИГД / 46.050; 14.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Жири
Občina Žiri
општина
Грб на Општина Жири
Местоположба на Општина Жири во Словенија
Местоположба на Општина Жири во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЖири
Управа
 • ГрадоначалникЈанеж Жакељ
Површина
 • Вкупна49,2 км2 (19,0 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно4.933
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Жири (словенечки: Občina Žiri) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Жири. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Жири, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Žiri“. www.ziri.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]