Опале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опале
Opale
Поглед на Опале
Опале is located in Slovenia
Опале
Опале
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′10.1″N 14°7′59.2″E / 46.019472° СГШ; 14.133111° ИГД / 46.019472; 14.133111
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна2,87 км2 (1,11 ми2)
Надм. вис.&10000000000000762100000762,1 м
Население (2020)
 • Вкупно44
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Опале (словенечки: Opale) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.