Прејди на содржината

Брековице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брековице
Brekovice
Поглед на Брековице
Брековице is located in Slovenia
Брековице
Брековице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′46″N 14°7′7.5″E / 46.02944° СГШ; 14.118750° ИГД / 46.02944; 14.118750
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,96 км2 (0,76 ми2)
Надм. вис.&10000000000000492800000492,8 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина31/км2 (81/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Брековице (словенечки: Brekovice) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.