Прејди на содржината

Осојница (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осојница
Osojnica
Поглед на Осојница
Осојница is located in Slovenia
Осојница
Осојница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′10.8″N 14°5′20.1″E / 46.036333° СГШ; 14.088917° ИГД / 46.036333; 14.088917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна0,91 км2 (0,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512600000512,6 м
Население (2020)
 • Вкупно32
 • Густина35/км2 (91/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Осојница (словенечки: Osojnica) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.