Прејди на содржината

Горопеке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горопеке
Goropeke
Поглед на Горопеке
Горопеке is located in Slovenia
Горопеке
Горопеке
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′14″N 14°7′16.8″E / 46.03722° СГШ; 14.121333° ИГД / 46.03722; 14.121333
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна1,57 км2 (0,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000683399999683,4 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Горопеке (словенечки: Goropeke) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.