Прејди на содржината

Јарчја Долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарчја Долина
Jarčja Dolina
Јарчја Долина is located in Slovenia
Јарчја Долина
Јарчја Долина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°3′53.1″N 14°4′31.5″E / 46.064750° СГШ; 14.075417° ИГД / 46.064750; 14.075417
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна2,46 км2 (0,95 ми2)
Надм. вис.&10000000000000687000000687 м
Население (2020)
 • Вкупно67
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Јарчја Долина (словенечки: Jarčja Dolina) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.