Брезница кај Жири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезница кај Жири
Breznica pri Žireh
Skyline of Брезница кај Жири
Брезница кај Жири is located in Slovenia
Брезница кај Жири
Брезница кај Жири
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′37.6″N 14°5′15.1″E / 46.043778° СГШ; 14.087528° ИГД / 46.043778; 14.087528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖири
Површина
 • Вкупна0,94 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000755200000755,2 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4226

Брезница кај Жири (словенечки: Breznica pri Žireh) — населба во Општина Жири во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.