Прејди на содржината

Горењски статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењски статистички регион
Gorenjska statistična regija
Статистички регион
Најголем градКрањ
Површина
 • Вкупна2.137 км2 (825 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно203.427[1]

Горењскиот статистички регион (Словенечки: Gorenjska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најоглемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Крањ.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 203.427 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Горењскиот статистички регион има 17 обични и една градска општина:

Наводи[уреди | уреди извор]