Горењски статистички регион

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Горењски статистички регион
Gorenjska statistična regija
Статистички регион
Gorenjska regije.png
Најголем градКрањ
Површина
 • Вкупна2.137 км2 (825 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно203.427[1]

Горењскиот статистички регион (Словенечки: Gorenjska regija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најоглемо културно и економско средиште на овој статистички регион е градот Крањ.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 203.427 жители.

Список на општини[edit | edit source]

Во Горењскиот статистички регион има 17 општини:

Наводи[edit | edit source]