Општина Церкље на Горењска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Церкље на Горењска
Občina Cerklje na Gorenjskem
општина
CerkljeGorenjska2.jpg
Грб на Општина Церкље на Горењска
Местоположба на Општина Церкље на Горењска во Словенија
Местоположба на Општина Церкље на Горењска во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЦеркље на Горењска
Управа
 • ГрадоначалникФранц Чебуљ
Површина
 • Вкупна78 км2 (30 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно7.769
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Церкље на Горењска (словенечки: Občina Cerklje na Gorenjskem) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Церкље на Горењска. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Церкље на Горењска, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Občina Cerklje na Gorenjskem“. www.cerklje.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]