Општина Железники

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Железники
Občina Železniki
општина
Zelezniki2.jpg
Грб на Општина Железники
Местоположба на Општина Железники во Словенија
Местоположба на Општина Железники во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЖелезники
Управа
 • ГрадоначалникАнтон Лузнар
Површина
 • Вкупна163,7 км2 (63,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно6.720
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Општина Железники (словенечки: Občina Železniki) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Железники. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Железники, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. E-občina. „Splošna predstavitev - Občina Železniki“. www.zelezniki.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]