Калише (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калише
Kališe
Калише is located in Slovenia
Калише
Калише
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′57.8″N 14°10′53″E / 46.232722° СГШ; 14.18139° ИГД / 46.232722; 14.18139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,4 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000743000000743 м
Население (2020)
 • Вкупно59
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Калише (словенечки: Kališe) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.