Прејди на содржината

Поток (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поток
Potok
Поглед на Поток
Поток is located in Slovenia
Поток
Поток
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′59.2″N 14°6′17.7″E / 46.183111° СГШ; 14.104917° ИГД / 46.183111; 14.104917
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000806200000806,2 м
Население (2020)
 • Вкупно80
 • Густина17/км2 (45/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Поток (словенечки: Potok) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.