Торка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Торка
Torka
Skyline of Торка
Торка is located in Slovenia
Торка
Торка
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′50.2″N 14°4′50.4″E / 46.230611° СГШ; 14.080667° ИГД / 46.230611; 14.080667
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000011602999991,160,3 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина3,3/км2 (8,6/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Торка (словенечки: Torka) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.