Студено (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Студено
Studeno
Поглед на Студено
Студено is located in Slovenia
Студено
Студено
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′32.8″N 14°10′43.5″E / 46.225778° СГШ; 14.178750° ИГД / 46.225778; 14.178750
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2,9 км2 (1,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000442800000442,8 м
Население (2020)
 • Вкупно204
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Студено (словенечки: Studeno) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.