Рудно (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудно
Rudno
Skyline of Рудно
Рудно is located in Slovenia
Рудно
Рудно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′45.6″N 14°9′58.9″E / 46.246000° СГШ; 14.166361° ИГД / 46.246000; 14.166361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна3,4 км2 (1,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000515600000515,6 м
Население (2020)
 • Вкупно222
 • Густина65/км2 (170/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Рудно (словенечки: Rudno) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.