Осојник (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осојник
Osojnik
Осојник is located in Slovenia
Осојник
Осојник
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′15.4″N 14°6′51.5″E / 46.187611° СГШ; 14.114306° ИГД / 46.187611; 14.114306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000773399999773,4 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина23/км2 (59/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Осојник (словенечки: Osojnik) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.