Забрдо (Словенија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забрдо
Zabrdo
Поглед на Забрдо
Забрдо is located in Slovenia
Забрдо
Забрдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′54.6″N 14°3′53.9″E / 46.231833° СГШ; 14.064972° ИГД / 46.231833; 14.064972
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&100000000000010924000001,092,4 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина3,5/км2 (9,1/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Забрдо (словенечки: Zabrdo) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.