Прејди на содржината

Подлонк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подлонк
Podlonk
Поглед на Подлонк
Подлонк is located in Slovenia
Подлонк
Подлонк
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′59.2″N 14°7′31.8″E / 46.233111° СГШ; 14.125500° ИГД / 46.233111; 14.125500
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна10 км2 (4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000772399999772,4 м
Население (2020)
 • Вкупно147
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Подлонк (словенечки: Podlonk) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.