Дражгоше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дражгоше
Dražgoše
Поглед на Дражгоше
Дражгоше is located in Slovenia
Дражгоше
Дражгоше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′8.9″N 14°10′34.6″E / 46.252472° СГШ; 14.176278° ИГД / 46.252472; 14.176278
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна20,5 км2 (7,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000831500000831,5 м
Население (2020)
 • Вкупно323
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Дражгоше (словенечки: Dražgoše) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.