Згорња Сорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорња Сорица
Zgornja Sorica
Поглед на Згорња Сорица
Згорња Сорица is located in Slovenia
Згорња Сорица
Згорња Сорица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′25.7″N 14°1′44.2″E / 46.223806° СГШ; 14.028944° ИГД / 46.223806; 14.028944
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000859799999859,8 м
Население (2020)
 • Вкупно158
 • Густина13/км2 (34/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Згорња Сорица (словенечки: Zgornja Sorica) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.