Зала (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зала
Zala
Зала is located in Slovenia
Зала
Зала
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′8.1″N 14°5′12.2″E / 46.185583° СГШ; 14.086722° ИГД / 46.185583; 14.086722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000917399999917,4 м
Население (2020)
 • Вкупно0
 • Густина0,0/км2 (0,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Зала (словенечки: Zala) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.