Прејди на содржината

Пртовч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пртовч
Prtovč
Пртовч is located in Slovenia
Пртовч
Пртовч
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′39.8″N 14°6′46.8″E / 46.227722° СГШ; 14.113000° ИГД / 46.227722; 14.113000
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна4,3 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010081000001,008,1 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина4,7/км2 (12/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Пртовч (словенечки: Prtovč) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.