Прејди на содржината

Равне (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне
Ravne
Поглед на Равне
Равне is located in Slovenia
Равне
Равне
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′34.6″N 14°4′47.9″E / 46.226278° СГШ; 14.079972° ИГД / 46.226278; 14.079972
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2,3 км2 (0,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000966299999966,3 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина2,2/км2 (5,6/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Равне (словенечки: Ravne) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.