Прејди на содржината

Подпорезен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подпорезен
Podporezen
Подпорезен is located in Slovenia
Подпорезен
Подпорезен
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′49.4″N 13°59′47.8″E / 46.197056° СГШ; 13.996611° ИГД / 46.197056; 13.996611
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна4,6 км2 (1,8 ми2)
Надм. вис.&100000000000010964000001,096,4 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина2,6/км2 (6,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5243

Подпорезен (словенечки: Podporezen) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.