Смолева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смолева
Smoleva
Смолева is located in Slovenia
Смолева
Смолева
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′40″N 14°9′57.2″E / 46.21111° СГШ; 14.165889° ИГД / 46.21111; 14.165889
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000591799999591,8 м
Население (2020)
 • Вкупно57
 • Густина32/км2 (82/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Смолева (словенечки: Smoleva) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.