Прејди на содржината

Ојстри Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ојстри Врх
Ojstri Vrh
Поглед на Ојстри Врх
Ојстри Врх is located in Slovenia
Ојстри Врх
Ојстри Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′7.3″N 14°10′42.5″E / 46.202028° СГШ; 14.178472° ИГД / 46.202028; 14.178472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000756700000756,7 м
Население (2020)
 • Вкупно57
 • Густина27/км2 (70/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Ојстри Врх (словенечки: Ojstri Vrh) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.