Топоље (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топоље
Topolje
Топоље is located in Slovenia
Топоље
Топоље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′53.9″N 14°13′5.6″E / 46.231639° СГШ; 14.218222° ИГД / 46.231639; 14.218222
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2,2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000688700000688,7 м
Население (2020)
 • Вкупно62
 • Густина28/км2 (73/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Топоље (словенечки: Topolje) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.