Забрекве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забрекве
Zabrekve
Забрекве is located in Slovenia
Забрекве
Забрекве
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′8.6″N 14°14′12.2″E / 46.235722° СГШ; 14.236722° ИГД / 46.235722; 14.236722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000822200000822,2 м
Население (2020)
 • Вкупно70
 • Густина37/км2 (95/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Забрекве (словенечки: Zabrekve) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.