Долења Вас (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долења Вас
Dolenja vas
Поглед на Долења Вас
Долења Вас is located in Slovenia
Долења Вас
Долења Вас
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′54.6″N 14°13′31.4″E / 46.215167° СГШ; 14.225389° ИГД / 46.215167; 14.225389
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна4,5 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000450100000450,1 м
Население (2020)
 • Вкупно481
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Долења Вас (словенечки: Dolenja vas) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.