Голица (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голица
Golica
Поглед на Голица
Голица is located in Slovenia
Голица
Голица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′21.6″N 14°11′35″E / 46.206000° СГШ; 14.19306° ИГД / 46.206000; 14.19306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна1,8 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000776500000776,5 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Голица (словенечки: Golica) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.