Лајше (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лајше
Lajše
Skyline of Лајше
Лајше is located in Slovenia
Лајше
Лајше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′36.7″N 14°11′38.6″E / 46.243528° СГШ; 14.194056° ИГД / 46.243528; 14.194056
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000651600000651,6 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина56/км2 (150/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Лајше (словенечки: Lajše) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.