Прејди на содржината

Зали Лог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зали Лог
Zali Log
Поглед на Зали Лог
Зали Лог is located in Slovenia
Зали Лог
Зали Лог
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°12′23.7″N 14°6′4.2″E / 46.206583° СГШ; 14.101167° ИГД / 46.206583; 14.101167
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна8,2 км2 (3,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000526799999526,8 м
Население (2020)
 • Вкупно219
 • Густина27/км2 (69/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Зали Лог (словенечки: Zali Log) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.