Мартињ Врх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартињ Врх
Martinj Vrh
Skyline of Мартињ Врх
Мартињ Врх is located in Slovenia
Мартињ Врх
Мартињ Врх
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°11′26.9″N 14°7′58.9″E / 46.190806° СГШ; 14.133028° ИГД / 46.190806; 14.133028
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна11,9 км2 (4,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000781299999781,3 м
Население (2020)
 • Вкупно245
 • Густина21/км2 (53/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Мартињ Врх (словенечки: Martinj Vrh) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.