Селца (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селца
Selca
Поглед на Селца
Селца is located in Slovenia
Селца
Селца
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′28.4″N 14°11′54.1″E / 46.224556° СГШ; 14.198361° ИГД / 46.224556; 14.198361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна6,2 км2 (2,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000449000000449 м
Население (2020)
 • Вкупно688
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4227

Селца (словенечки: Selca) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.