Давча (Железники)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давча
Davča
Поглед на Давча
Давча is located in Slovenia
Давча
Давча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°10′47.2″N 14°2′8.4″E / 46.179778° СГШ; 14.035667° ИГД / 46.179778; 14.035667
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна24,5 км2 (9,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000975299999975,3 м
Население (2020)
 • Вкупно307
 • Густина13/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4228

Давча (словенечки: Davča) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.