Сподња Сорица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Сорица
Spodnja Sorica
Поглед на Сподња Сорица
Сподња Сорица is located in Slovenia
Сподња Сорица
Сподња Сорица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′4.7″N 14°1′59″E / 46.217972° СГШ; 14.03306° ИГД / 46.217972; 14.03306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна4,4 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000783500000783,5 м
Население (2020)
 • Вкупно105
 • Густина24/км2 (62/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Сподња Сорица (словенечки: Spodnja Sorica) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.