Сподње Дање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Дање
Spodnje Danje
Поглед на Сподње Дање
Сподње Дање is located in Slovenia
Сподње Дање
Сподње Дање
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′41.7″N 14°2′39.4″E / 46.228250° СГШ; 14.044278° ИГД / 46.228250; 14.044278
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна2,7 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000895600000895,6 м
Население (2020)
 • Вкупно48
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Сподње Дање (словенечки: Spodnje Danje) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.