Згорње Дање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Дање
Zgornje Danje
Поглед на Згорње Дање
Згорње Дање is located in Slovenia
Згорње Дање
Згорње Дање
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′6.4″N 14°2′57.2″E / 46.235111° СГШ; 14.049222° ИГД / 46.235111; 14.049222
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЖелезники
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (2,0 ми2)
Надм. вис.&100000000000010990999991,099,1 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4229

Згорње Дање (словенечки: Zgornje Danje) — населба во Општина Железники во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.