Општина Горења Вас-Пољане

Координати: 46°05′N 14°03′E / 46.083° СГШ; 14.050° ИГД / 46.083; 14.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Горења Вас-Пољане
Občina Gorenja Vas–Poljane
општина
Грб на Општина Горења Вас-Пољане
Местоположба на Општина Горења Вас-Пољане во Словенија
Местоположба на Општина Горења Вас-Пољане во Словенија
Земја Словенија
СедиштеГорења Вас
Управа
 • ГрадоначалникМилан Чадеж
Површина
 • Вкупна153,3 км2 (59,2 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно7.557
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)

Општина Горења Вас-Пољане (словенечки: Občina Gorenja Vas–Poljane) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Горења Вас. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Населени места[уреди | уреди извор]

Покрај општинското седиште Горења Вас, општината ги опфаќа и следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Gorenja vas - Poljane“. Občina Gorenja vas - Poljane (англиски). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]